Blog, Egészséges gyermekkor

Ujjszopogatás babakorban – milyen hatásai lehetnek később?

ujjszopogatás

Vajon az ujjszopogatás sérti a fogakat?

A rövid válasz: Nem minden esetben. Például, ha csak lazán tartjuk az ujjunkat a szánkban, az különösebb bajt nem okoz. Ettől függetlenül, a rendszeres ujjszopogatás sok mozgatással igenis okozhat kellemetlenségeket (különösen a baba fogaknak), de általában ez a kellemetlenség el is múlik, mikor a végleges fogak kinőnek. A folytonos, és erőteljes ujjszopogatás néhány esetben egyenetlenséget okozhat  a gyerekünk végleges fogainál, hatással lehet az állkapocs formájára és a szájpadlásra. Emellett különböző baktériumokat, vírusokat is bejuttat így a szervezetébe. Egy kutatás alapján az ujjszopogató gyerekek esetében kevesebb eséllyel tapasztaltak allergiás reakciókat oly anyagokra, mint a virágpor, vagy házi poratka.

Hosszútávú hatásai az ujjszopogatásnak

Az erőteljes ujjszopogatásnak számos hatásai lehetnek a fogainkra és a szánkra. Ennek fő oka az ismétlődő nyomás, amit az ujjunkkal a fogainkra, állkapocscsontunkra és a szájpadlásra helyezünk.

A hatásai a következők:

  • mélyharapás, magyarán az elülső fogak kiállnak az állkapocsból és a szájból
  • egyéb harapási problémák, például az alsó fogak befele csúcsosodnak, vagy egy nyílt harapás, amikor a felső és alsó fog nem ér össze, mikor a száj zárva van
  • megváltoztatja az állkapocs alakját, ami szintén okozhatja a fogak egyenetlenségét, illetve a selypítést
  • a szájpadlás érzékenysége

Ezek a problémák megoldódnak vagy nem alakulnak ki egyáltalán, ha az ujjszopogatás abbamarad, amint a végleges fogak kinőttek. A gyerekek, akiknek ez a szokása már egy ideje, és nem szándékozik abbahagyni, ott nagy eséllyel kialakulhatnak fent említett hatások.

Mi a teendő, ha harapási, vagy egyéb fogproblémákat észlelünk?

Minden gyereknek érdemes lenne fogorvoshoz járni 1 év felett. Ha később észrevesszük, hogy a gyerekünk első foga kiáll, vagy valamilyen problémája van a harapással, akkor konzultálni kell egy gyermek fogorvossal a panaszokról. A gyerekek végleges fogai nem nőnek ki 6 éves korukig, de attól még fel tudják sérteni a szájukat, ami nem biztos, hogy meg fog oldódni később magától. Éppen ezért erősen ajánlott a fogorvossal való konzultálás minél előbb, főleg, ha már felmerültek problémák.

Mennyi ideig jár következmények nélkül az ujjszopogatás?

Ha a gyerekünk elmúlt 4 éves, és még mindig szopogatja az ujját mindennap, vagy problémákat észlelünk, akkor feltétlenül beszéljünk egy fogorvossal. Ők majd különböző kezeléseket és stratégiákat fognak javasolni, ami segíthet az ujjszopogatásról való leszokáshoz. Emellett azt is szokták javasolni, hogy hagyjuk, hogy a gyerekünk folytassa ezt a szokást, amíg ő abba nem hagyja magától. A legtöbb gyerek magától abba szokta hagyni az ujjszopogatást 2 és 4 év koruk között. Ha a folyamatos, és erőteljes ujjszopogatás továbbtart ennél, akkor kialakulhatnak azok a bizonyos egyenetlenségek, amikről már korábban szó volt.

Hogyan tudunk segíteni?

Ha azt akarjuk, hogy a gyerekünk abbahagyja ezt a rossz szokást, akkor bármilyen metódust használhatunk, nagyon fontos, hogy ő is le akarjon róla szokni. A használt metódusunk sikere függhet a gyerekünk életkorától is. Idősebbeknél egyszerűen megbeszélni vele ezt könnyebb lehet, főleg, ha a barátain is látja ezt a szándékot. A csoportnyomás egy erős elrettentés lehet azoknak, akik éppen iskolába készülődnek. Ha bármelyik szakaszban a gyerekünk nem hajlandó abbahagyni az ujjszopogatást, a legjobb megoldás, ha figyelmen kívül hagyjuk. Néha, minél több figyelmet fordítunk rá, annál kitartóbban fogja csinálni.

Vegyük észre, hogy mi idézheti elő az ujjszopogatást!

Néhány gyerek akkor csinálja, mikor unatkozik, fáradt, szorong, vagy éhes. Ha úgy vesszük észre, hogy önnyugtató stratégiaként csinálja ezt stresszes helyzetekben, próbáljunk rájönni a szorongás gyökerére, és utána esetleg tudunk beszélni vele erről. Ha esetleg máskor csinálják, akkor bátorítsuk olyan tevékenységre, amelyhez a kezét kell használnia, mint például a rajzolás. Mindenesetre ne érzékelje úgy, hogy az ujjszopogatás figyelmet gerjeszt, mert akkor annál jobban fogja csinálni.

Használjunk pozitív megerősítést!

Próbáljuk úgy leszoktatni, hogy mindig megdicsérjük, mikor éppen nem csinálja, vagy adjunk neki valamilyen matricát vagy jelvényt.

Folyamatosan, finoman emlékeztessük!

Ha a gyerek figyelmetlenül folytatja az ujjszopogatást, akkor nyugodtan mondjuk neki, hogy hagyja abba. Legyünk felkészülve arra, hogy ezt sokszor kell majd elismételni. Ez csak akkor működik, ha ebben ő is partner akar lenni.

Próbáljunk meg egy fogszabályzó készüléket

Léteznek eltávolítható és nem eltávolítható készülékek is, amelyek arra szolgálnak, hogy képtelenné tegye a gyerekünknek az ujjszopogatást.

Ujjvédő használata

Számos fajtája kapható a puha műanyagból vagy szövetből készült ujjvédőknek, amelyek külön nem rendelkezik semmilyen előírással. A gyerek bármikor hordhatja, éjszaka pedig egy kesztyű, és egy zokni is elegendő lehet a célunkra.

Az ujjszopogatás előnyei

Az ujjszopogatás alapvetően egy nyugtató szokás. Általában már a születés előtt az anyaméhben elkezdődik ez a folyamat. A csecsemők gyakran folytatják ezt a nyugtató gyakorlatot, ami gyakran segíti őket álomba is ringatni. Más gyerek pedig ezzel nyugtatja meg magát idősebb korában, mikor izgul, vagy stresszel valami miatt.

Ujjszopogatás kontra cumi

Nagyon fontos, hogy az ujjszopogató szokást nem helyettesítheti a gyakori cumizás. A cumizás ugyanakkora károkat okozhat a fogaknak, mint az ujjszopogatás. Emellett az még a földre is eshet, így lehetőséget adva a baktériumok bejutásának a szervezetbe. Az egyetlen előnye a cumizásnak, hogy azt el lehet venni a gyerektől, így könnyebb leszoktatni róla.

Konklúzió

Az ujjszopogatás egy természetes reflex, ami még születés előtt elkezdődik. Sok gyerek folytatja ezt a gyakorlatot 2 vagy akár több évig is. Az ujjszopogatás sokszor magától megoldódik, de vannak esetek, mikor komoly károkkal is jár, főleg ha 4. életév után is folytatják. A szülők és a fogorvosok természetesen tudnak segíteni ennek az elkerülésében.

Ez is érdekelhet:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük