Blog, Gyereknevelés kreatívan, Ökotudatosság-környezetvédelem

Környezettudatos nevelés – hogyan tanítsd meg az újrahasznosításra a gyerekeket?

Környezettudatos nevelés

A napjainkban felnövekvő generáció számára elengedhetetlen, hogy mielőbb megtanulják, hogyan kell gondoskodni a környezetről. Minél hamarabb megtanítod őket, annál jobb, mivel így már gyerekkorban elsajátíthatnak olyan fontos készségeket mint, például az empátia, a felelősség és a tisztelet. Azt is megtanítod általa nekik, hogy milyen következményekkel járnak a cselekedeteik.

Fontos, hogy már otthon megtanítsd a kisgyermeked az újrahasznosításra, így mire már óvodás vagy iskolás lesz, természetes és egyértelműek lesznek neki a környezetet megóvó szokások, rutinszerű lesz, mint az esti fogmosás.

Összegyűjtöttünk pár tippet, aminek segítségével megtaníthatod gyermeked az újrahasznosításra:

1. Kezdd a saját otthonotokkal!

Minél korábban ismeri meg a kicsi az újrahasznosítást, annál jobb. Legcélszerűbb, ha a kuka mellett vagy abban a közegben helyezed el az újrahasznosítható és a komposztáló edényeket, így a gyermeked könnyed látja és tudja használni őket.

Minden egyes újrahasznosítás vagy komposztálás során meséld el nekik mit miért csinálsz és miért fontos ez. Kisebb gyerekekkel a legjobb a játékos nevelés: rakd ki egy kupacba az újrahasznosítható dolgokat és hagyd, hogy a gyermeked mondja meg melyik hová való. Ha kitalálja, jutalmazd meg, hogy jól érezzék magukat és büszkék legyenek a sikereikre. Minden apró lépés egy újabb siker gyermeked ökotudatos neveléséhez. Az elején még csináljátok együtt, hogy rögzüljön benne.

A kicsi végül meg fogja érteni, hogy mit próbálsz csinálni, és mintázni fogja, ahogy te csinálod. Fontos, hogy előbb tanítsd meg a folyamatokat, utána vond be őket, hogy maguktól is tudják mi hova való. Így hamarosan elvégzik az újrahasznosítást helyetted, anélkül, hogy kérdeznének!

2. Indíts versenyt

Ez egy remek lehetőség, pláne, ha több gyermeked van. Rendezz heti versenyeket, hogy igazán szórakoztató és ne nyűg legyen számukra az újrahasznosítás. Állíts minden gyereknek egy saját kis kukát és készíts jutalom diagramot, ki az aki a legtöbb hulladékot tudta az adott héten újrahasznosítani. Az, hogy mivel és hogyan jutalmazod az egyedi (te ismered a legjobban a gyerkőceidet) , a lényeg, hogy érdekeltek legyenek és szórakoztassák őket!

3. Mutass példát

Ahhoz, hogy hitelesen tudj tanítani, mesélni nekik miért fontos a környezetvédelem, miért szükségszerű az újrahasznosítás fontos, hogy elől járj a példamutatásban. A gyerekek olyanok mint a szivacs, mindent ahogy látnak, tapasztalnak, azt mintázzák le. Így bármennyiszer is elmondhatnád nekik, ha tőled nem azt a példát látják.

Amikor a gyerekek a mindennapokban látják, hogy időt szánsz a hulladék csökkentésére, szelektálásra, tudat alatt tudatosságra neveled őket és fel fogod kelteni az érdeklődésüket. Számos lehetőség van, pl. az apróbb, mindennapi tárgyaik, amik körülveszik őket:

  • szerezz be lebomló, bambusz étkészleteket
  • fürdőszobába a műanyag fogkefe helyett kerüljön bambusz fogkefe
  • szülinapi party meghívót ne papíron, hanem emailben küldd el az érintetteknek
  • csomagold az ebédet, snacket, újrahasználható tasakokban
  • készíts egy plakátot vagy ábrát és tedd ki a hűtőszekrényre, ami mindenkit emlékeztet arra, hogy hová kerülnek a különféle hulladékok

4. Szemétvadászat

A szemétvadászatot imádni fogják a gyerekek (valójában TE is imádni fogod, de titkod biztonságban van nálunk 🙂

Indíts egy igazán vagány hulladékvadászatot otthon. Rejts el a különféle hulladékokat, újrahasznosítható, komposztálható és egyéb adományozható kártyákat a szobában.

Indulhat a nyomozás. Keressétek meg az elrejtett kártyákat. Rakjátok a megfelelő típusú kosárba. Az nyer, aki a legtöbb kártyát megtalálja és a helyes szemétkosarakba teszi őket.

Majd a végén nézzétek át együtt az összes kártyát a gyerekekkel, és magyarázd el nekik, hogy mi miért való abba a kukába.

Minden egyes változás apró lépésekben mérhető. Kezdjük kicsiben az otthonainkban és a gyerekeink megtanításával. A már gyerekkorban kialakított környezettudatos nevelés segít, hogy egy életminőségben más jövőjük lehessen.

Bambusz étkészletek és 2 db-os bőröndszettek

Ez is érdekelhet:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük