Blog, Egészséges gyermekkor, Táplálkozási kisokos

Ételérzékenység gyermekkorban

ételérzékenység

Számtalan rejtőzködő vagy szembetűnő tünete lehet annak, ha egy kisgyerek valamire intoleráns. Nagyon sok információ jön velünk szembe a világhálón és olykor még az orvosok is egymásnak ellentmondóan nyilatkoznak.

Mit tehetünk azért, hogy biztosan a jó irányba induljunk el? Mindenekelőtt nézzük a leggyakoribb, árulkodó tüneteket:

1. Emésztési problémák

Hasmenés, székrekedés, puffadás, gyakori hasfájás, elhízás, kóros soványság.

2. Idegrendszeri problémák

Nyugtalanság, álmatlanság, fáradtság, kimerültség, ADHD-s vagy hiperaktív tünetek, autisztikus tünetek.

3. Bőrproblémák

Ekcéma, gyakori kiütések, bőrpír, bőrszárazság, indokolatlan bőrgyulladás.

4. Állandó felsőlégúti problémák

Gyakori orrfolyás, visszatérő köhögés, ismétlődő hurutos megbetegedések.

Mindezek mellett fontos tudni, hogy a tüneteket nagyon sokféle betegség is kiválthatja, illetve egyéb, más típusú panaszokat is okozhat a kezeletlen ételintolerancia.

Ahhoz, hogy könnyebben felismerjük mi a gond, ismernünk kell az összefüggéseket!

Léteznek olyan érzékenységek, amelyek a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlanok. Ilyen a laktózérzékenység, amelyet egy emésztőenzim hiánya okoz és kb. minden negyedik embert érinthet, vagy a cöliákia, amely egy autoimmun betegség (felszívódási zavar) és körülbelül az emberiség 1 %-át érinti.

Van azonban egy olyan – akár átmenetinek is nevezhető –  ételérzékenység, amely az orvosok körében is változó elfogadottságnak örvend, vannak akik elismerik és vannak akik tagadják a létezését. Ez az IgG-mediált ételintolerancia, amely a bélrendszer éretlensége vagy sérülései miatt alakul ki. Ez szinte minden második, harmadik ember esetében fennáll. Az elsődleges okok között keresendő a bélflóra sérülése (antibiotikumok, mesterséges adalékanyagok, stressz, nem megfelelő életmód). Jelentős szerepet játszik ebben a mikrobiom.

Ha sérül a bélrendszer – ezt szaknyelven áteresztő bélszindrómának nevezik – az emésztetlen fehérjék átjutnak a szervezetbe és ott alacsony szintű, szisztematikus gyulladást okoznak. Emiatt alakulnak ki a panaszok, hisz a szervezetben bárhol lehet ilyen gyulladás, a bőrtől kezdve az idegrendszeren át egészen az ízületekig.

A kezelése néhány hónapos eliminációs diétával, és bélflóra regenerálással (adott esetben életmód váltással) lehetséges. Akár az is előfordulhat, hogy valakinél kialakult az érzékenység, de idővel magától helyrejön – lássuk be ez a jobb, ám sokkal ritkább eset.

A FOODTEST 200+ vizsgálat azt mutatja ki, hogy mit nem tud lebontani a bélfal. Az eredmény alapján ajánlatos szakember segítségével kialakítani az étrendet. Egy írásos dietetikai kiértékelést most díjmentesen biztosítjuk a vizsgálat mellé.

Az ételintolerancia vizsgálat immunválaszt mér, tehát 2 éves kor felett javasolt, amikorra nagyjából kifejlődik az immunrendszer és felépül a bélflóra is.

A kisbabák esetén sem véletlenül javasolják a hozzátáplálást úgy, ahogy. Több szempontból is fontos, hogy betartsuk a sorrendet, hisz az újszülöttek szinte steril bélrendszerrel jönnek a világra, a mikrobiom csak fokozatosan alakul ki. Ez a későbbiekben is – és persze felnőttként is nagyon fontos! Az emésztőrendszer épsége az egészségünk egyik legjelentősebb záloga.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük